Kokos203
Administrator
Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 5 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: świętokrzyskie
|
|
Gitara Basowa |
|
Gitara basowa - instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g1, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz 4-strunowych, istnieją także modele 5-strunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1), 6-strunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna c), 8-strunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze 4-strunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz 12-strunowe. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80' 18-strunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
Historia
Elektryczna gitara basowa powstała dzięki inicjatywie amerykańskiego twórcy gitar elektrycznych, Leo Fendera, który wyszedł naprzeciwko zapotrzebowaniu na szarpany instrument niskotonowy, który zastąpić miał nieporęczne i zbyt ciche kontrabasy. On to właśnie zbudował pierwszy instrument typu Fender Precision Bass (zwany także Tele Bassem, ze względu na podobieństwo do "fendera telecastera", lub 51' precision bassem, ze względu na rok wprowadzenia modelu na rynek), który otrzymał typowo gitarowy kształt oraz kwartowy strój, identyczny ze strojem kontrabasu. Ostatnimi czasy postęp technologiczny pozwolił produkować funkcjonalne akustyczne gitary basowe, które zyskują coraz większą popularność.
Zasada działania gitary
Zasada Działania
Dźwięk uzyskuje się szarpiąc struny (fingering), uderzając kostką (piórkowanie, picking), uderzając w nie kciukiem (slap), podrywając wszystkimi palcami oprócz kciuka (popping) i energicznie dociskając struny do progów (tapping). Ich drganie jest zamieniane na sygnał elektryczny poprzez przetwornik elektromagnetyczny. Sygnał ten za pomocą wzmacniacza jest wzmacniany i emitowany przez głośnik, bądź zapisywany.
sposoby gry
Używany przez basistów i gitarzystów wzmacniacz zintegrowany z prostym korektorem i głośnikiem określany jest w slangu jako piec, wzmacniacz bez głośnika zwany jest głową (headem), a głośnik nazywany jest paką.
Sposoby gry na gitarze basowej
* Szarpanie (Palcowanie)
Najczęściej stosowanym, oraz najbardziej polecanym początkującym basistom sposobem gry na basie jest zwykłe, raczej delikatne szarpanie strun naprzemiennie palcem wskazującym i środkowym, choć zdarzają się basiści szarpiący struny trzema i więcej palcami.
Częstym zabiegiem jest celowe wymuszenie uderzania struny o progi, poprzez energiczniejsze i czasami znacznie mocniejsze szarpanie strun. Według części lekarzy (oraz samych muzyków) długotrwałe stosowanie tej techniki może prowadzić do trwałych uszkodzeń stawów palców[potrzebne źródło]
* Slapping
Jest dającą bardzo charakterystyczny dźwięk metodą uderzania, a czasami wręcz bicie strun kciukiem. Daje to bardzo agresywny i metaliczny dźwięk.
* Poping
Podrywanie strun wszystkimi palcami z wyjątkiem kciuka. Praktycznie nieużywana jako jedyna technika - najczęściej łączona ze "slappingiem" co daje technikę "klangowania".
* Klang (technika gry)
Połączenie techniki slappingu i popingu. Techniki (z racji używania różnych palców przy ich wykonywaniu) mogą być grane szybko naprzemiennie, co bardzo urozmaica muzykę. W wypadku zwykłej gitary basowej, czterostrunowej "slapuje" się zwykle struny A i E, a "popuje" D i G. Choć nie istnieje jakaś określona zasada - dowodem są Marcus Miller czy Victor Wooten obaj grający kciukiem na wszystkich 4 strunach. Ciekawymi przykładami używania metody klangu są niezliczone przeboje muzyki funky czy większość przebojów zespołu Kombi z lat 80.
* Granie kostką
Znane z gitary elektrycznej granie kostką (plektronem) może być stosowane dla gitary basowej. Powoduje wydawanie dźwięku odmiennego niż przy grze palcami (kostka podbija dźwięki o innej niż w przypadku palców częstotliwości) oraz jest dużo głośniejsze.
* Tapping
Stosowany jest analogicznie jak przy zwykłej gitarze i polega na dociskaniu strun do progów.
Post został pochwalony 0 razy
|
|